Kiedy kupić dziecku pierwsze rolki?

Bez wątpienia jazda na rolkach jest wspaniałą zabawą oraz okazją do rozwoju fizycznego pociechy. Pojawia się jednak pytanie, kiedy kupić dziecku pierwsze rolki? Są one stosunkowo niedrogie i nietrudno jest nauczyć się na nich jeździć, ale jeśli dziecko jeszcze nie opanowało dobrze sztuki jazdy na rowerze, to nie ma sensu rozpoczynać przygody z wrotkami czy rolkami. Okazuje się jednak, że już czterolatek jest w stanie poradzić sobie z nauką i doskonaleniem techniki jazdy na rolkach. Jest to dla niego świetna okazja do wzmocnienia mięśni, wyrobienia refleksu czy polepszenia koordynacji ruchowej. Kiedy zatem podarować swojemu podopiecznemu rolki?

Niezastąpione rolki K2 – kiedy dziecko może rozpocząć przygodę jazdy na rolkach?

Na rynku jest cała masa najróżniejszych modeli rolek, gdzie jedne są ładniejsze od drugich i wcale nie tak łatwo jest zdecydować się na te konkretne. Rolki powinny być przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości użytkownika. Najlepiej jest postawić na te od renomowanych producentów typu rolki K2. Odpowiedni wybór rolek to gwarancja łatwiejszej nauki i możliwość cieszenia się w pełni jazdą. Tak naprawdę to nie cena i wygląd rolek jest najważniejsza, ale inne paramenty typu regulacja, rodzaj rolek i ich budowa, kółka, płozy i łożyska. Trzeba również pamiętać o tym, że to nie wiek dziecka decyduje o tym, czy będzie on już w stanie poradzić sobie z opanowaniem sztuki nauki jazdy na rolkach. Rekomendacje specjalistów co do wieku dziecka to jedno, ale znacznie ważniejszą kwestią są indywidualne predyspozycje pociechy. Czasami już nawet młodsze dzieci są na tyle aktywne, że udało im się opanować jazdę na rowerze i hulajnodze oraz wykazują duże zainteresowanie rolkami, że nie ma co zwlekać z ich zakupem. Są też takie dzieci, które niezbyt entuzjastycznie podchodzą do nauki jazdy na nowych sprzętach i w ich przypadku warto poczekać nieco dłużej z podarowaniem rolek. Najpierw warto dziecko zainteresować rolkami, a dopiero potem pomyśleć nad ich zakupem.

rolki k2

Dobre rolki dla dziecka, czyli jakie?

Wybierając rolki dla dziecka, należy zwrócić uwagę na regulację, co pozwoli lepiej dopasować je do nóg pociechy. Z modeli z regulowanym rozmiarem dziecko będzie mogło też dłużej korzystać. W przypadku zakupu pierwszych rolek zaleca się postawić na te rekreacyjne, czyli niepozwalające na zbyt szybką ani też agresywną jazdę. Rolki muszą być także wygodne, odpowiednio wyprofilowane i dopasowane, najlepiej z twardymi butami. Jeśli chodzi o kółka, to zalecane są te miękkie, a płozy najlepiej, aby były kompozytowe (dobra amortyzacja).