Rolki dla dziewczynek, a rolki dla chłopców – czym się różnią?

Rolki podobnie jak rowery oraz szereg akcesoriów rekreacyjnych i treningowych, oferowane  są w wersjach damskich lub męskich. Czym tak naprawdę różnią się rolki damskie od męskich. I jak ma się sprawa w przypadku dzieci?

Rolki dla dziewczynek i rolki dla chłopców

W przypadku dzieci podział na rolki dla dziewczynek i rolki dla chłopców obejmuje raczej kwestie designu oraz kolorystyki sprzętu niż jego konstrukcję. Nie jest to bez znaczenia, zwłaszcza dla dziewczynek, które często lubią pastelowe kolory i o wiele lepiej czują się w rolkach zdobionych bardziej kobiecymi emblematami np. motylkami czy serduszkami. Rolki dla chłopców są natomiast z reguły utrzymane w ciemniejszych odcieniach, a zastosowane motywy graficzne są bardziej chłopięce.

rolki dla dziewczynek

Doskonałym przykładem designerskich rolek dla dziewczynek i rolek dla chłopców są modele marki K2 – dla dziewczyn Marlee Pro Girls i Charm X Pro Girls, a dla chłopców Raider Pro Boys lub Hero X Pro Boys. Przy czym rolki te różnią się wyglądem, ale zachowują pokrewną konstrukcję. A oferowana w nich pięciostopniowa regulacja rozmiaru pozwala dostosowywać wielkość buta do rosnących stóp dzieci.

Rolki damskie a rolki męskie

W przypadku podziału na rolki damskie i męskie już istnieje zauważalna różnica nie tylko w designie rolek, ale także w ich konstrukcji. Wiąże się to przede wszystkim z rozmiarem stopy damskiej i męskiej, a zwłaszcza z jej szerokością. Stopy kobiet są bowiem zazwyczaj sporo węższe niż stopy mężczyzn. Z tego powodu rolki damskie posiadają bardziej smukłą konstrukcję, dzięki której but rolki idealnie przylega do kobiecej stopy. Rolki dla pań bywają również lżejsze od męskich modeli. Co do samej rozmiarówki, to najczęściej rolki dla kobiet oferowane są w rozmiarach z przedziału 32-42, natomiast dla mężczyzn od 39 do 48. Na rynku dostępnych jest jednak wiele modeli rolek określanych jako unisex, które sprawdzają się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Rozmiar stopy i jej szerokość bywa kwestią indywidualną, wiele pań nosi bowiem numer 42 lub wyższy, a i u panów trafiają się mniejsze i węższe stopy.