Charakterystyka łożysk w rolkach

Inwestując w nowe rolki k2 warto zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę i design, ale również na łożyska, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jakie łożyska w rolkach wybrać, aby idealnie pasowały do naszego stylu jazdy.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że każde kółko w rolkach k2 potrzebuje dwóch łożysk, dzięki którym będzie mogło prawidłowo obracać się na ośce. Prawidłowo dopasowane łożysko ma olbrzymi wpływ nie tylko na osiągane prędkości, ale również na komfort podczas jazdy, dlatego też nie można przejść obok niego obojętnie. Warto wspomnieć również i o tym, że nawet najlepsze jakościowo łożyska od renomowanych producentów nie zagwarantują 100% ochrony przed piaskiem, wodą i wilgocią. Aby znacząco zwiększyć żywotność i trwałość łożysk, należy systematycznie je czyścić i smarować.

rolki k2

Jakie łożyska wybrać?

W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się niezawodne łożyska ABEC 5, które można spotkać na przykład w rolkach k2 Alexis 80 BOA (dostępnych w sklepie projektjunior.pl). Oznaczenie ABEC (ang. Annular Bearing Engineering Commitee) wraz z numerami nieparzystymi (5, 7, 9) oznaczają tak naprawdę normę, a dokładniej mówiąc jakość wykorzystanych materiałów oraz parametry toczenia. Dzięki specjalistycznej segregacji kulek i pierścieni wewnętrznych/zewnętrznych można osiągnąć poszczególne parametry łożysk. Warto wspomnieć także i o tym, że duży wpływ ma tutaj również użyty środek do smarowania.

Wysoka jakość rolek k2

Z praktycznego punktu widzenia nie można jednak powiedzieć, że łożyska ABEC 9 są zdecydowanie lepsze od modeli ABEC 5. Poszczególne łożyska zostały zaprojektowane z myślą o ich późniejszym zastosowaniu. Wspomniane wcześniej rolki k2 ABEC 5 to najlepszy wybór przede wszystkim dla tych osób, które preferują jazdę rekreacyjną. Przy niższych numerach łożyska są zdecydowanie bardziej siermiężne, ale co najważniejsze są bardziej odporne na różnorodne zniszczenia mechaniczne. Pamiętać należy także i o tym, że łożyska ABEC 5 wymagają rzadszego serwisowania od wyższych modeli, dlatego też są najlepszy wyborem dla osób początkujących.

Jakość wykonania ma znaczenie

Jak wspomniano powyżej wybierając nowe rolki k2 warto zwrócić uwagę na jakość wykonania łożysk. W modelach z niższym numerem kulki wykonane są przeważnie z innej stali. Pierścienie wykonane są z kolei z materiałów charakteryzujących się doskonałą odpornością na zniekształcenia. W niższych modelach korzysta się z pomocy smaru, który może pochwalić się lepszą wartością lepkości i przylegania. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie jest on podatny na wytapianie, dzięki czemu wystarczy na dłużej. Oryginalne rolki k2 z łożyskami ABEC 9 mogą natomiast pochwalić się niższym momentem prędkości obrotowej. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać odpowiednie łożyska powinny skorzystać z fachowego doradztwa.