Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na rolkach

Jazda na rolkach to sport, który pomaga zwiększać zdolność równowagi, zwinność, koordynację ruchową i czas reakcji. Nie ulega wątpliwości, że jest to również rewelacyjna zabawa dla dzieci i wspaniała zachęta do przebywania na świeżym powietrzu.

Rolki to sport dla wszystkich. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności technicznych ani też specyficznych warunków fizycznych. Można go uprawiać niemal wszędzie tam, gdzie jest pod dostatkiem asfaltowych alejek lub dobrej jakości chodników. Zanim jednak nasze dziecko założy na nogi rolki k2, warto dać mu kilka cennych wskazówek, które zwiększą jego bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Bezpieczeństwo na rolkach

Należy pamiętać, że jazda na wrotkach to sport bardzo dynamiczny. Średnie minimalne prędkości rolkarzy, którzy uprawiają go rekreacyjnie to 15-20 km/h. Oczywiście wszystko jest uzależnione od ukształtowania terenu czy pogody, ale nie ulega wątpliwości, że w trakcie tak szybkiej jazdy obowiązkowym wyposażeniem każdego dziecka powinien być zdrowy rozsądek. Oprócz tego przyda się też kilka akcesoriów i właściwa konserwacja rolek.

rolki k2

Rolki K2 pod lupą

Zapewnienie bezpieczeństwa na rolkach k2 wymaga ich okresowego przeglądu pod kątem sprawności technicznej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wygląd hamulca, stan kółek, a także kondycję łożysk. Jeśli, któryś z tych elementów jest zużyty należy go bezzwłocznie wymienić na nowy. Równie ważna jest odpowiednia regulacja rolek tak, aby zapewniały właściwą stabilizację stypy dziecka, a jednocześnie gwarantowały komfort jazdy w każdych warunkach. Regulacja odbywa się za pomocą rzepów, sznurówek oraz klamer, które są zamontowane w bucie. Rolka nie może być również zbyt ciasna, ani za luźna. Małe dzieci powinny jeździć na rolkach zawsze pod opieką dorosłego opiekuna.

Niezbędne akcesoria

Nie potrzeba wielkiej wyobraźni, aby wiedzieć, że w sportach typu jazda na rolkach o kontuzję nietrudno. Może się ona przydarzyć zarówno podczas upadku, jak i w czasie zderzenia z innym rolkarzem. Warto zatem chronić dziecko przed kontuzjami i zaopatrzyć je w kask oraz ochraniacze. Zapewnią one naszemu dziecku bezpieczeństwo i jednocześnie stanowią interesujące atrybuty każdego rolkarza, które kochają zarówno dzieci, jak i dorośli.