Hulajnoga – na dwóch czy trzech kołach?

Ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy dziecka. Maluch staje się mocniejszy fizycznie i bardziej odporny na choroby, poprawia się również jego samopoczucie. Jest wiele możliwości na aktywne wykorzystanie czasu spędzanego na dworze. Jednym z nich są hulajnogi, które dzieci wprost uwielbiają.

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

Wybierając hulajnogę dla dziecka, warto wziąć pod uwagę parę czynników, co sprawi, że nasz podopieczny/a będzie mógł/mogła poruszać się na niej bezpiecznie. Decydując się na zakup hulajnogi, przyjrzyjmy się dokładniej jej rozmiarowi. Musi być on dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Nie zaleca się kupować hulajnogi tak, jak innych gadżetów dla dziecka, czyli „na zapas”. Pojazd nie może być ani zbyt duży (może wtedy łatwiej dojść do wypadku), ani za mały, gdyż istnieje wtedy ryzyko jego złamania. W sklepie sprawdźmy również dopuszczalne obciążenie hulajnogi (maksymalne obciążenie w przypadku hulajnogi Maxi Micro wynosi 50 kg, a w innych modelach nawet do 70 kg) .

Kolejną kwestią przy wyborze hulajnogi jest to, z jakiego materiału wykonana jest jej rama. Dla mniejszych dzieci lepiej sprawdzą się pojazdy wykonane z lżejszych surowców (np. plastiku). Będą się odznaczały nieco mniejszą trwałością niż pozostałe, jednak dziecko będzie mogło z łatwością się nią posługiwać i ją przenosić. Cięższe – np. aluminiowe – wybierajmy dla nieco starszych pociech.

Nie bez znaczenia przy decyzji o zakupie hulajnogi jest również kierownica. Dobrze byłoby, aby miała ona możliwość regulacji wysokości, co pozwoli na jej szybkie dostosowanie do wzrostu dziecka. Dobre hulajnogi wyposażone są w kierownice składane – co pozwala na łatwe przechowywanie pojazdu.

A co z kółkami?

W sklepach dostępne są hulajnogi z dwoma lub trzema kółkami. Pojazdy z trzema kółkami przeznaczone są dla młodszych i niższych dzieci. Dzięki dodatkowemu wsparciu, podczas prowadzenia urządzenia, zyskują one większą stabilność jazdy. Jeśli nasz maluch nigdy wcześniej nie jeździł na hulajnodze, to z pewnością taka z trzema kółkami będzie doskonałym wstępem do dalszej nauki.

Pomimo że hulajnogi trójkołowe są przeznaczone dla mniejszych dzieci, to w ofercie marki Micro, znajdziemy również takie, na których z powodzeniem mogą jeździć również starszaki. Dla przykładu hulajnogi Maxi Micro mają maksymalne obciążenie do 50 kg, a Maxi Micro Deluxe nawet do 70 kg.

Pojazdy z dwoma kółkami charakteryzują się mniejszą stabilnością jazdy i nieco bardziej wymagającym prowadzeniem. Na ten rodzaj hulajnogi mogą przesiąść się już dzieci, które zdobyły nieco praktyki w jeździe na „trójkołowcu”. Po zmianie hulajnogi na dwukołową, nasze pociechy będą mogły próbować swoich sił również w wykonywaniu innych manewrów oprócz jazdy do przodu.