Rolki stają się coraz popularniejszą formą rozrywki. Jak grzyby po deszczu powstają skate parki, ale też trasy dla rolkarzy, którzy w ten sposób spędzają swój wolny czas. Dla nowicjuszy może się wydawać, że jazda na rolkach to prosta sprawa, jednakże nic bardziej mylnego i warto mieć to na uwadze przed zakupem pierwszego sprzętu.
Dobry sprzęt to podstawa, czyli rolki K2
Zanim rozpoczniemy naszą przygodę z rolkami, musimy zainwestować w dobry sprzęt. I nie chodzi tu tylko o same rolki, chociaż to one są najważniejsze, ale także o ochraniacze na łokcie i kolana. Warto pamiętać, że na samym początku nauki jazdy na rolkach nie sposób ustrzec się upadków, więc warto zainwestować w sprzęt chroniący przed stłuczeniami, żeby nie stracić motywacji do dalszej nauki.
Wybór sprzętu, na którym będziemy jeździć, jest bardzo szeroki. Jednakże wielu rolkarzy zarówno początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych stawia na rolki K2, ponieważ cechuje je wysoka jakość wykonania i bardzo dobre materiały, które przekładają się na późniejszy komfort jazdy.
Nauka jazdy na rolkach – porady dla początkujących
Na miejsce ćwiczeń warto wybrać mało uczęszczany plac albo uliczkę, co pozwoli nam lepiej skupić się na nauce. Chociaż jazdy na rolkach można nauczyć się samemu, to warto skorzystać z pomocy bardziej doświadczonego rolkarza, który będzie służyć nam radą i na bieżąco korygował nasze ewentualne błędy.
Na samym początku jazdy na rolkach musimy nauczyć się utrzymywania równowagi. W tym celu rolki K2 ustawiamy w pozycji litery „V”, czyli złączamy pięty, a palce kierujemy na zewnątrz. W ten sposób uzyskujemy wyjściową pozycję, która pozwoli nam na rozpoczęcie jazdy. W tym celu odpychamy się jedną stopą od drugiej i chociaż na samym początku może wydawać się to skomplikowane i niezgrabne to ćwiczenia szybko przyniosą efekty.
Następną kwestią, którą musimy opanować, jest nauka hamowania. Możemy hamować na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wytrącaniu prędkości poprzez ułożenie rolek K2 w odwrotność litery „V”, czyli palce złączone, a pięty na zewnątrz. Drugi sposób pozwala na szybsze hamowanie i wymaga użycia hamulca w rolkach (tarcie tylną częścią rolek o podłoże).
Nauka jazdy na rolkach i na łyżwach jest bardzo podobna, dlatego też dużo łatwiej będzie ją opanować łyżwiarzom Jednakże należy pamiętać, że praktyka czyni mistrza i z każdą kolejną godziną spędzoną z rolkami na nogach nasza technika będzie lepsza, a my sami będziemy czerpać coraz to większą przyjemność z jazdy i eksperymentować w tym zakresie.